O łucznictwie

Łucznictwo tarczowe jest najbardziej rozpoznawalną formą nowoczesnego łucznictwa. Zawody odbywają się zarówno na torach otwartych jak i w hali, na dystansach do 90 m, przy użyciu tradycyjnych, 5- kolorowych tarcz z dziesięcioma pierścieniami.

Wyróżnia się 2 rodzaje łuków w łucznictwie sportowym: łuk klasyczny oraz bloczkowy. Łucznictwo klasyczne jest częścią programu olimpijskiego, łucznictwo bloczkowe występuje na Światowych Igrzyskach Sportowych The World Games. Oba rodzaje są częścią oficjalnego programu paraolimpijskiego.

Łucznictwo uprawiane jest w klubach w ponad 150 państwach świata i szybko się rozwija.

Lista międzynarodowych imprez Światowej Federacji Łuczniczej (World Archery) to: Mistrzostwa Świata, Halowe Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Świata Juniorów, Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych, Puchar Świata i Halowy Puchar Świata.

ŁUCZNICTWO TARCZOWE NA TORACH OTWARTYCH

Łucznicy klasyczni strzelają do celu z odległości 70 m, łucznicy bloczkowi z 50 m. Wszyscy strzelają do tarcz z tradycyjnymi kolorami: żółtym, czerwonym, niebieskim, czarnym i biały, punktowanymi 10 punktów za środkowy pierścień i 1 punkt za najbardziej zewnętrzny.

Tarcza do łucznictwa klasycznego ma 122 cm średnicy, a pierścień „10” ma 12.2 cm średnicy

Tarcza łuczników bloczkowych ma 80 cm średnicy i 8- centymetrowy pierścień dziesiątki. Na zawodach międzynarodowych używane są tarcze o pierścieniach od żółtego do niebieskiego. Zmniejsza to rozmiar tarczy, a każdy zawodnik strzela ma swoją indywidualną tarczę.

ŁUCZNICTWO NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

Łucznictwo po raz pierwszy pokazało się na Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku, następnie było częścią programu w latach 1904, 1908 i 1920, a na stałe zagościło w 1972 roku.

Zawody rozgrywane są w kategorii łuku klasycznego (olimpijskiego) w konkurencjach indywidualnych mężczyzn i kobiet, a także zespołów.

FORMAT ZAWODÓW

Międzynarodowe zawody łucznicze na torach otwartych, a także w hali, składają się ze strzelenia indywidualnego, zespołowego oraz zespołów mieszanych (mikstów).

FORMAT ZAWODÓW INDYWIDUALNYCH

Zawodniczy strzelają kwalifikacje (zwane też rundą rankingową), aby zająć jak najlepsze miejsce w swojej kategorii sprzętowej. W kwalifikacjach oddaje się 72 strzały (zawody na torach otwartych) albo 60 strzałów (zawody halowe). Wszystkie trafienia są sumowane.

Im więcej punktów zostanie zdobytych, tym wyżej zawodnik jest w rankingu.

Następnie zawodnicy przechodzą do eliminacji i finałów, strzelając bezpośrednie pojedynki w systemie pucharowym (zwanym też „drabinkami”). W zawodach halowych tylko 32 najwyżej sklasyfikowanych zawodników awansuje. W zawodach na powietrzu awansuje 104 zawodników, a pierwsza „ósemka” ma wolne przejście do trzeciej rundy.

Pojedynki w łukach klasycznych rozgrywane są systemem setowym, zawodnik otrzymuje 2 punkty setowe za każdą wygraną 3- strzałową serię, 1 punkt za punkt za zremisowaną i 0 punktów za przegraną. Zwycięża zawodnik, który pierwszy zdobędzie 6 punktów setowych.

Pojedynki w łukach bloczkowych rozstrzygane są wyższą sumą punktów zdobytych w trzech 5- strzałowych seriach.

W przypadku remisu, przeciwnicy rozpoczynają baraż, czyli oddają po jednym strzale i wygrywa ten, który umieści strzałę bliżej środka tarczy.

Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, baraże są kontynuowane aż do wyłonienia zwycięzcy..

Pojedynki eliminacyjne trwają tak długo, aż nie wyłonionych zostanie czwórka zawodników, którzy trafiają do półfinału. Przegrani w półfinałach będą strzelać o brązowy medal, a zwycięzcy o złoty.

FORMAT ZAWODÓW ZESPOŁÓW ORAZ ZESPOŁÓW MIESZANYCH (MIKSTÓW)

Zespół składa się z trzech łuczników lub łuczniczej, strzelających w tej samej kategorii sprzętowej (łuku klasycznego lub bloczkowego). Wybiera się ich automatycznie, jako zdobywców największej ilości punktów w kwalifikacje, jednak kierownik zespołu może zmienić zawodników.

Zespół mieszany składa się z najlepszego łucznika i najlepszej łuczniczki z danego państwa lub klubu, wybieranych na podstawie kwalifikacji, i tak jak w przypadku zespołów trzy-osobowych, można dokonać podmiany zawodnika.

Zespoły i zespoły mieszane łuków klasycznych rozstawione są na podstawie wyników kwalifikacji i strzelają systemem pucharowym. Zespół otrzymuje 6 punktów za wygranie 6- strzałowej serii, 1 punkt za remis i 0 punktów za przegraną serię. Zespoły mieszane strzelają serie 4- strzałowe, które punktowane są tak samo, jak zespoły jednorodne. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie 5 punktów setowych.

 

Zespoły bloczkowych rozstrzygane są poprzez zgromadzenie jak największej liczby punktów czterech seriach 6- strzałowych (łącznie 24 strzały). Zespoły mieszane łuków bloczkowych strzelają cztery serie 4- strzałowe, wygrywa ten mikst, który zdobędzie większą sumę punktów za 16 strzałów.

Tak samo jak w przypadku pojedynków indywidualnych, zremisowane pojedynki zespołowe rozstrzygane są barażami.

INNE FORMATY ZAWODÓW

Jeszcze do niedawna kwalifikacje składały się z Rundy 1440, zwanej też Rundą FITA, która składała się z 36 strzałów oddanych na każdej z odległości (90, 70, 50 i 30 metrów dla mężczyzn oraz 70, 60, 50 i 30 metrów dla kobiet).

Krajowe Federacje Łucznicze na całym świecie używają różnych formatów strzelań, będących odmianami przepisów World Archery lub nawiązujących do tradycji łuczniczych tych krajów. Czyni to łucznictwo jednym z najbardziej zróżnicowanych sportów na świecie pod kątem różnych formatów strzelania.

źródło:

World Archery logo