Czym jest łucznictwo sportowe? Jakie wyposażenie, akcesoria oraz strój sprawdzą się najlepiej do uprawiania tego sportu rekreacyjne albo zawodowo? Czy to zajęcie odpowiednie dla każdego? Sprawdźmy!

Łucznictwo - a co to za sport?

Łucznictwo znane jest od zarania dziejów, kiedy to wykorzystywano łuki i strzały do polowań, a w późniejszych latach także do walki z wrogiem. Dzisiaj na szczęście sprzęt ten wykorzystywany jest głównie w celach rekreacyjnych albo właśnie sportowych. Możemy je podzielić na kilka konkurencji: łucznictwo tarczowe, polowe, strzelanie na odległość, biegowe, biathlonowe. Aktualnie łucznictwo sportowe tarczowe zaliczane jest do jednej z dyscyplin olimpijskich. Polega na precyzyjnym strzelaniu z łucku do tarczy z różnych odległości, które mogą zależeć od płci oraz wieku. Zawody w łucznictwie tarczowym odbywają się zarówno na otwartej przestrzeni, jak i na specjalnie przystosowanej w tym celu zamkniętej hali. Co ciekawe, również w paraolimpiadzie jedną z kategorii jest właśnie łucznictwo. Oczywiście organizowanych jest także wiele zawodów zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Polski Związek Łuczniczy prężnie się rozwija, powstają kluby i różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu wypromować ten piękny sport zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Podstawowe wyposażenie łucznika sportowego

Najważniejszy jest oczywiście sam łuk, jednak to jeszcze nie wszystko. Istnieje także wiele przydatnych akcesoriów, przydatnych przy nauce i szlifowaniu swoich strzeleckich umiejętności. Warto zaopatrzyć się w tarcze i maty strzelnicze, umożliwiające skuteczne treningi w precyzyjnym trafianiu do celu. Na rynku znajdziemy tarcze o różnych średnicach. Przydatne mogą okazać się także stojaki pod tarczę, które ułatwią jej umiejscowienie. Kolejny element wyposażenia profesjonalnego łucznika lub łuczniczki to oczywiście rękawice, których głównym zadaniem jest ochrona i zabezpieczenie dłoni narażonych na tarcie. Brak ochronnych rękawic to najprostsza droga do nieprzyjemnych otarć i pęcherzy. Można kupić rękawice pełne, osłaniające wszystkie dziesięć palców, albo takie na trzy palce. Co ważne, jeśli jest się osobą leworęczną, należy dobrać rękawiczki przystosowane właśnie dla takich użytkowników. Oczywiście jedna z najważniejszych kwestii to kołczan i strzały – na rynku znajdziemy ich wiele rodzajów i typów, mogą być wykonane z drewna, włókna węglowego, tworzyw sztucznych. Inne przydatne gadżety to strugaczka do strzał, maszynka do ich prostowania, ochraniacze, maski, nasadki na strzały, lotki i groty.

Jaki strój w łucznictwie sprawdzi się najlepiej?

Łucznictwo może kojarzyć się z tradycyjnymi strojami rodem ze epoki średniowiecza. Często bowiem organizowane są tego typu stylizowane zawody. Zasadniczo jednak strój łucznika powinien być po prostu wygodny i swobodny, zapewniający komfort ruchów. Musi być także przylegający do ciała, bez żadnych odstających elementów, kieszeni, sznurków, o które mógłby zahaczyć łuk lub strzała. Często stosuje się także specjalne plastrony łucznicze. W odniesieniu do łucznictwa na otwartym terenie, przydatna może być termoaktywna bielizna damska - sprawdź ofertę na mybaze Mybaze.com/pl/bielizna-damska/ i męska oraz pozostałe elementy stroju wykonane z nieprzemakalnych oraz wiatroszczelnych materiałów.

Czy każdy może zostać łucznikiem?

Łucznictwo nie jest łatwym sportem – wymaga ogromu precyzji, cierpliwości, wytrwałości, a także siły. Największe znaczenie ma tutaj tak zwane „dobre oko” oraz sprawne palce, a także umiejętność skupienia uwagi, pokonania stresu i spokojnego skupienia się na zadaniu, czyli obranym celu. To bardzo wdzięczny sport, z ogromną tradycją, którym zdecydowanie warto się zainteresowań. Może stanowić wspaniałe hobby, świetny relaks lub zajęcie zawodowe. Płeć nie gra tutaj żadnej roli, podobnie jak wiek, gdyż łucznictwa można uczyć się już od najmłodszych lat, a na każdym etapie życia można odkryć dla siebie ten sport i się w nim zakochać. Po więcej ciekawych informacji na temat łucznictwa i organizowanych mistrzostw zapraszamy na stronę: Archery-legnica.

Wpis powstał razem z naszym partnerem

Mistrzostwa Europy w Legnicy oficjalnie otwarte

W poniedziałek w Legnicy rozpoczęły się jubileuszowe XXV Mistrzostwa Europy w Łucznictwie. We wtorek pierwsze rundy kwalifikacyjne, w których weźmie udział 12 reprezentantów Polski. Obiekt zdążył już pochwalić numer jeden na świecie w łuku bloczkowym. Ceremonię otwarcia rozpoczął przemarsz wszystkich 43 reprezentacji ulicami centrum Legnicy. Barwny pochód podziwiany i fotografowany przez licznie zgromadzonych mieszkańców dotarł do dziedzińca Akademii Rycerskiej, gdzie odbywała się uroczysta część i przemawiali znamienici goście. – Przybyli Państwo do miasta należącego do najważniejszego w Polsce ośrodka krzewiącego rozwój tej szlachetnej i cieszącej się wieloletnią tradycją dyscypliny sportu. To głównie za sprawą znanych w kraju i za granicą szkoleniowców oraz zawodników z Ośrodka Sportów Łuczniczych Strzelec dzisiaj możemy się tu spotkać – zwrócił się do kilkuset przybyłych sportowców, trenerów, wolontariuszy i zgromadzonych gości Prezydent Miasta Legnica Tadeusz Krzakowski.

Prezydent Komitetu Organizacyjnego, Józef Baściuk, przypomniał, że tegoroczne mistrzostwa Europy to kontynuacja pięknych tradycji łuczniczych w naszym kraju. – Jesteśmy dumni, że Europejska Federacja Łucznicza obdarzyła nas tak wielkim zaufaniem i organizujemy tak prestiżowe zawody jak mistrzostwa Europy. Chciałbym przy okazji nadmienić, że Polski Związek Łuczniczy był jednym z zakładających Światową Federację Łuczniczą, a w tym roku nasz związek świętuje 91-lecie. Pierwsze mistrzostwa świata w łucznictwie rozegrano w 1931 roku we Lwowie, a mistrzem został Polak Michał Sawicki – wspomniał Baściuk.

Ze sceny ustawionej na dziedzińcu Akademii Rycerskiej pochwał organizatorom nie szczędził Przewodniczący Europejskiej Federacji Łuczniczej Mario Scarzella, który oficjalnie otworzył mistrzostwa. – Pozwólcie Państwo, że pogratuluję Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu i Polskiemu Związkowi Łuczniczemu perfekcyjnej organizacji takiego wydarzenia, co wcale nie było łatwe, biorąc pod uwagę dużą liczbę uczestników. Podjęte wyzwanie przeprowadzono w najlepszy możliwy sposób – przemawiał Scarzella. Flagę Europejskiej Federacji Łuczniczej oraz Polski przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego wciągnęli na maszt nasi reprezentanci – Kacper Sierakowski, Natalia Leśniak oraz Sylwia Zyzańska.

W imieniu wszystkich uczestników XXV Mistrzostw Europy w Łucznictwie ślubowanie złożyła natomiast Katarzyna Szałańska. Ceremonię otwarcia występami artystycznymi uświetniły zespoły Balbinki oraz Ocelot. Wcześniej odbyły się pierwsze oficjalne treningi.
Arenę mistrzostw pochwalił lider światowego rankingu łuków bloczkowych, Mike Schloeeser. – Obiekt wygląda bardzo przyjemnie. Byłem tu już wcześniej, w 2011 roku, na mistrzostwach świata juniorów. Wiele się nie zmieniło. Dobrze wspominam tamte zawody i cieszę się, że znów jestem w Legnicy – powiedział Holender, który przed siedmioma laty został tu mistrzem świata juniorów.
Mimo pierwszej pozycji na listach światowych, 24-latek ma świadomość, że o złoto nie będzie łatwo. – Mam nadzieję, że wrócę stąd z medalem. Moje strzelanie stoi na odpowiednim poziomie, powinno być dobrze. Jest wielu groźnych zawodników, ale gdybym miał wymienić jednego, to Stephan Hansen – ocenił Schloesser. We wtorek początek walki o medal.
W rundach kwalifikacyjnych wystąpi w sumie 12 reprezentantów Polski. Wśród nich legniczanka Katarzyna Szałańska (łuk bloczkowy). Ona też komplementowała arenę zmagań. – Pierwszy oficjalny trening, warunki świetne, nie wieje, słoneczko w plecy, a obiekt przygotowany jak zawsze znakomicie. W końcu jesteśmy w Legnicy – powiedziała z uśmiechem na twarzy. Na co liczy? – Forma to pojęcie płynne. Oczywiście, każdy z nas da z siebie wszystko. Planu minimum nie ma, nie chcemy nakładać na siebie dodatkowej presji. To jest sport, będziemy walczyć – zapowiedziała łuczniczka z Legnicy.


Wielki spektakl na zakończenie mistrzostw Europy w Legnicy

W Legnicy dobiegły końca jubileuszowe 25. Mistrzostw Europy w Łucznictwie. Ozdobą finałów był pojedynek Steve’a Wijlera z Danem Olaru, a bohaterką dnia została 19-letnia Turczynka Yasemin Anagoz, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale. Na podium stanął też drugi w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Europejskich Kacper Sierakowski.

Mistrzostwa Europy w Legnicy oficjalnie otwarte

W poniedziałek w Legnicy rozpoczęły się jubileuszowe XXV Mistrzostwa Europy w Łucznictwie. We wtorek pierwsze rundy kwalifikacyjne, w których weźmie udział 12 reprezentantów Polski. Obiekt zdążył już pochwalić numer jeden na świecie w łuku bloczkowym.

W Legnicy wybrano przewodniczącego Europejskiej Federacji Łuczniczej

W Legnicy wybrano przewodniczącego Europejskiej Federacji Łuczniczej Mistrzostwa Europy w łucznictwie rozpoczną się w Legnicy w poniedziałek, ale już w niedzielę miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Podczas Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego Europejskiej Federacji Łuczniczej wybrany został jej przewodniczący.