W Legnicy wybrano przewodniczącego Europejskiej Federacji Łuczniczej

W Legnicy wybrano przewodniczącego Europejskiej Federacji Łuczniczej Mistrzostwa Europy w łucznictwie rozpoczną się w Legnicy w poniedziałek, ale już w niedzielę miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Podczas Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego Europejskiej Federacji Łuczniczej wybrany został jej przewodniczący.

Legnica w końcowych dniach sierpnia stała się stolicą europejskiego łucznictwa. Od wtorku do soboty o medale będzie walczyć 331 zawodników i zawodniczek z 43 państw. W niedzielę delegaci decydowali o tym, kto pokieruje Europejską Federacją Łuczniczą w najbliższych latach.

Po raz czwarty z rzędu funkcję przewodniczącego WEA będzie pełnił Włoch Mario Scarzella. Za jego kolejną reelekcją zagłosowało 41 z 42 delegatów (jeden wstrzymał się od głosu). Wiceprzewodniczącym ponownie został Hakan Cakiroglu. Z funkcji Sekretarza Generalnego po 18 latach zrezygnowała Marinella Pisciotti, a zastąpiła ją na tym stanowisku Alessandra Colasante. Do zarządu w miejsce Vicente Martineza Orgy wszedł Darko Uidl, a do Komisji Młodzieżowej wybrano Marię Kirillipoulou.

Scarzella stara się popularyzować łucznictwo m.in. zabiegając o organizacje zawodów poza stadionami. – W ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Wypracowaliśmy specjalny koncept. Zmieniają się zasady. Nie chcemy, żeby ograniczało się wyłącznie do strzelania. Chcemy wprowadzić łucznictwo do telewizji tak, aby zyskało jak największą widownię. Za cel stawiamy sobie organizowanie finałów w centrum miasta, bo zawody może wtedy obejrzeć wielka publiczność. W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła również liczba uczestników, podniósł się także poziom – mówił.

Wieloletni przewodniczący Europejskiej Federacji Łuczniczej bardzo pozytywnie oceniał pracę Komitetu Organizacyjnego. Na opinię o samych mistrzostwach przyjdzie jeszcze pora, ale też spodziewa się sukcesu. – W sobotę mieliśmy spotkanie Zarządu, w niedzielę kongres. Oba wydarzenia były zorganizowane po prostu perfekcyjnie. O mistrzostwach wiele jeszcze nie mogę powiedzieć, ponieważ rozpoczną się w poniedziałek. Ale z doświadczenia, biorąc pod uwagę poprzednie zawody łucznicze w Legnicy i liczbę ich uczestników, spodziewam się, że to będą bardzo udane mistrzostwa – powiedział Scarzella.

Włocha bardzo cieszy, że areną finałów mistrzostw Europy w Legnicy będzie rynek miejski. – To dla mnie jeden z największych powodów do satysfakcji. W końcu organizowanie zawodów w centrum miasta stawiamy sobie za priorytet. Prosiliśmy o to wiele różnych komitetów organizacyjnych. Łucznictwo mogą wtedy podziwiać także osoby, które nie znają tego sportu. To wielki sukces z medialnego punktu widzenia. Transmisja z rynku lub innego centralnego miejsca w mieście, a nie ze zwykłego stadionu, to wielka zaleta – zakończył przewodniczący Europejskiej Federacji Łuczniczej.

Ceremonia otwarcia mistrzostw na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w poniedziałek (27 sierpnia) o godzinie 18:00. Już w niedzielę kilkanaście reprezentacji uczestniczyło w nieoficjalnym treningu.

« 1 z 2 »